Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rynek srebra ma przed sobą bardzo optymistyczne prognozy. Jest kilka powodów dla których zapotrzebowanie na ten metal szlachetny będzie rosło w 2022 roku. Wśród najważniejszych możemy wymienić przemysł, a w szczególności ten związany z zieloną energią, fotowoltaiką lub samochodami elektrycznymi. Ale to nie wszystko. W tym artykule analizuję aktualną sytuację na rynku srebra, zwracam uwagę na trendy oraz prognozuję cenę.

Bardzo zależało mi na tym, aby przed analizą srebra opublikować artykuł dotyczący problemów z łańcuchem dostaw. Opóźnienia w produkcji ze względu na brak materiałów (lub ludzi) to także mniejsze wykorzystanie srebra i to moim zdaniem jest głównym powodem aktualnego niedowartościowania tego metalu.

Zacznijmy od tego jak bardzo kluczowe będzie srebro dla przyszłości świata. Po pierwsze jest ono niezbędnym elementem przy budowie nowej „czystej” gospodarki. Świat pozyskuje coraz więcej energii ze słońca. Liczba paneli fotowoltaicznych będzie szybko rosła. Podobnie jest z samochodami elektrycznymi, które mają zastąpić te spalinowe. Ta branża jest gigantyczna, a niemal każde połączenie elektryczne w samochodzie wykorzystuje srebro. Kolejna rzecz – elektronika. Wymieniamy ją często, rozwój branży nadal przyspiesza. Urządzenia stają się bardziej inteligentne i tym samym bardziej pożądane.

Warto też wspomnieć o bateriach. To potencjalnie ogromny rynek. Prace nad nowym rodzajem baterii zawierającej cienką folię srebrno-węglową trwają. Taka bateria ma wystarczyć na więcej cykli ładowania i móc przechowywać większą ilość energii. Mówimy o bardzo niewielkiej ilości srebra w jednej baterii rzędu 5 mikrometrów (0.005 milimetra), ale mnożąc to przez liczbę baterii, które wyprodukujemy w najbliższej przyszłości, da to kolejny, bardzo srebro-chłonny rynek.

Interesującą statystykę odnośnie zużycia i zapotrzebowania na srebro w elektronice oraz zastosowaniach elektrycznych przeczytałem w „Prognozach inwestycyjnych na 2022” przygotowanych przez TMS Brokers. Jest tam obszerny materiał odnośnie srebra. Już w tym roku popyt ma przekroczyć rekordowy poziom z 2018 roku, a następnie rosnąć o 10% w ciągu najbliższych 5 lat. Taki wzrost jest ogromny. Popyt na srebro będzie tak duży, że rynek nie nadąży z wydobyciem. Podaż będzie niższa od popytu, a to oznacza popychanie ceny do góry.

(Prognozy od TMS Brokers można przeczytać klikając w link tutaj lub w grafikę poniżej)

TMS Brokers prognozy 2022

Oczywiście srebro wykorzystywane jest też poza „czystym” przemysłem. Jest szeroko stosowane w różnych branżach od zdrowotnej do lotniczej. Jest też przecież branża jubilerska. Przy okazji branży jubilerskiej warto wspomnieć o tym, że srebro w przeciwieństwie do złota jest zużywane w procesach przemysłowych krótko po wydobyciu. Istnieje ryzyko, że kiedyś zabranie srebra, spędzimy więcej czasu na jego poszukiwaniu, więcej energii na jego wydobycie. To też są powody przez które cena tego kruszcu będzie wzrastać.

Analiza

Analizując cenę srebra biorę pod uwagę analizę fundamentów, czyli podaż, popyt, nastroje inwestycyjne. Część tej analizy opisałem powyżej. Nie wykonuję analizy technicznej, która może pomóc w określeniu cen srebra w najkrótszej perspektywie. I tak, ceny srebra bywają niestabilne w krótkim okresie (bardziej niż złoto), ale mają tendencję do długiego wzrostu. Ten długi wzrost interesuje mnie najbardziej.

Warto też porównywać stosunek złota do srebra (GSR – gold silver ratio), który aktualnie wynosi około 80:1 i jest bardzo niekorzystny dla srebra. Taka sytuacja nie jest typowa i nie będzie trwać długo. Srebro będzie zyskiwać względem złota.

Na niekorzyść cen metali szlachetnych działa długa hossa na akcjach. Wtedy inwestorzy są mniej chętni trzymać srebro czy złoto. Ta hossa jednak dobiega końca. Początek roku jest bardzo słaby. Powrót kapitału do srebra jest bardzo realny.

Srebro i złoto będą także ucieczką przed wysoką inflacją, choć część tego „rynku” podkradły im kryptowaluty na czele z Bitcoinem i Ethereum. Złoto może być zbyt drogie dla zwykłego inwestora. Tańsze srebro daje możliwość zakupu go w większych ilościach, co czyni go doskonałą inwestycją w kontekście zabezpieczenia majątku przed inflacją.

Podsumowanie

Aktualna cena srebra jest o około połowę niższa niż najwyższa cena w historii (2011 rok). Wiele innych towarów osiągnęło nowe maksima w zeszłym roku. W tym momencie srebro może być najbardziej niedowartościowanym aktywem na świecie.


Jest wiele powodów do optymizmu. TMS Brokers w swoich prognozach przewiduje cenę rzędu 28-29 dol. za uncję. Ja wybiegam bardziej w przyszłość i widzę szansę na historyczne szczyty w ciągu 5 lat, a kto wie, może do końca dekady cena będzie już trzycyfrowa. Dla mnie to najciekawsza okazja inwestycyjna w tym roku.

Jak można zainwestować w srebro?

Jest wiele możliwości. Można kupić fizyczną sztabkę lub monety bulionowe. Inne opcja to kontrakty na różnicę kursową CFD, kontrakty futures, opcje, ETFy. Ostatnia możliwość to inwestycja w spółki wydobywające srebro. Największą spółką na świecie pod względem produkcji srebra jest… polski KGHM Polska Miedź, którego analizę można przeczytać tutaj.

Photo by Scottsdale Mint on Unsplash

Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych. Nie jest to porada inwestycyjna. Zachęcamy do przeprowadzania analiz samemu oraz weryfikowania informacji zawartych w rozmaitych artykułach dotyczących giełdy, akcji i spółek.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Motywator Finansowy Klub Giełdowy © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Motywator Finansowy Klub Giełdowy © 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.